Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

USG

   


Pracownia USG

Miejsca świadczenia usług:
- ul. Fabryczna 18, 24-320 Poniatowa, tel. 81 4582103,
- ul. Szpitalna 9, 24-300 Opole Lubelskie, tel. 81 4582153, 4582154.


Godziny rejestracji Pacjentów:
- poniedziałek - piątek: 8.00 - 18.00.


Możliwość wykonania usługi odpłatnie – skierowanie nie jest wymaganeMożliwość wykonania usługi bezpłatnie w ramach umowy z NFZ – wymagane skierowanie

Pracownie ultrasonograficzne Powiatowego Centrum Zdrowia sp. z o.o. dysponują dwoma nowoczesnymi trzygłowicowymi ultrasonografami.  Aparaty umożliwiają pełną diagnostykę ultrasonograficzną, łącznie z techniką Dopplerowską.  Oferują pełny profil świadczeń diagnostycznych w zakresie badania narządów wewnętrznych, badań naczyniowych jak i świadczeń terapeutycznych (w postaci wykonywania punkcji odbarczających zbiorniki płynowe czy wykonywania biopsji aspiracyjnych).

Na podstawie obrazu USG lekarz dokonuje oceny wewnętrznych narządów jamy brzusznej: wielkość i echogeniczność wątroby, obecność i charakter ewentualnych zmian chorobowych, występowanie krwiaków podtorebkowych, rysunek żylny wątroby, drogi żółciowe wewnętrzne i przewód żółciowy wspólny.

Przygotowanie do badań USG

USG jamy brzusznej:
- Pacjent musi być na czczo tzn. nie może 6 godzin przed badaniem jeść, palić do momentu wykonania badania (można przyjmować leki doustne - można zażyć popijając niegazowaną i niesłodzoną wodą).

USG narządów miednicy małej tj.:
- pęcherza moczowego,
- gruczołu krokowego
należy wypić 0,5 - 1 litra niegazowanej wody i zgłosić się z pełnym pęcherzem moczowym tj. przy odczuwaniu parcia na pęcherz moczowy.

Pozostałe badania USG tj.:
- usg tarczycy,
- usg piersi,
- usg jąder,
- układu tętniczego oraz żylnego kończyn dolnych i górnych ,
- tętnic szyjnych i kręgowych.
nie wymagają przygotowania.

Ultrasonografia oddaje nieocenione usługi w zakresie podstawowych badań diagnostycznych jamy brzusznej. Jest podstawowym, łatwo dostępnym, najtańszym i całkowicie bezbolesnym badaniem  w diagnostyce. W każdym wieku mogą zdarzyć się niewyjaśnione pobolewania brzucha, wzdęcia, biegunki – czasem na przemian  z zaparciami, wymioty, nudności, objawy kolki nerkowej lub wątrobowej.

Ultrasonografia (USG) – nieinwazyjna, atraumatyczna metoda diagnostyczna, pozwalająca na uzyskanie obrazu przekroju badanego obiektu. Metoda ta wykorzystuje zjawisko rozchodzenia się, rozpraszania oraz odbicia fali ultradźwiękowej na granicy ośrodków, przy założeniu stałej prędkości fali w różnych tkankach równej 1540 m/s. W ultrasonografii medycznej wykorzystywane są częstotliwości z zakresu ok. 2-50 MHz.

Fala ultradźwiękowa najczęściej generowana jest oraz przetwarzana w impulsy elektryczne przy użyciu zjawiska piezoelektrycznego (opisanego przez braci Curie na przełomie lat 1880-1881). Pierwsze doświadczenia nad wykorzystaniem ultrasonografii w diagnostyce prowadzone były w trakcie i zaraz po II wojnie światowej, a ultrasonografy wprowadzone zostały do szpitali na przełomie 60. i lat 70. XX wieku (jednym z pierwszych klinicznych zastosowań była diagnostyka płodu).

Jednym z bardzo popularnych obecnie zastosowań ultrasonografii jest USG naczyń krwionośnych z wykorzystaniem zjawiska Dopplera. USG doppler pozwala na ocenę prędkości oraz kierunku przepływu krwi w naczyniach. Jako metoda całkowicie nieinwazyjna jest obecnie najpopularniejszym typem badania naczyń pozwalającym na dokładną ocenę zmian w zdecydowanej większości przypadków.

Stosując niższe częstotliwości (2-5 MHz, np. podczas badania jamy brzusznej lub echokardiograficznego badania serca) uzyskuje się obrazy struktur głębiej położonych kosztem niższej rozdzielczości. Natomiast korzystając z częstotliwości wyższych (7,5-16 MHz, np. badanie przezpochwowe, przezciemiączkowe, diagnostyka węzłów chłonnych, aż do 50 MHz w ultrasonografii wewnątrznaczyniowej naczyń żylnych oraz tętniczych) uzyskuje się obrazy dokładniejsze, ale tylko struktur płycej położonych.