Zalecenia dla pacjentów z bólami kręgosłupa lędźwiowego i objawami rwy kulszowej
Pacjent po turnusie rehabilitacyjnym i uzyskaniu pozytywnego efektu leczenia fizjoterapeutycznego w celu uniknięcia częstych nawrotów dolegliwości powinien kontynuować wyuczone ćwiczenia. Poniżej proponujemy podstawowy zestaw ćwiczeń. W razie wątpliwości lub pojawienia się bólu należy zrezygnować z wykonywania danego ćwiczenia i skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą.
Ćwiczenie 1.
Połóż się na plecach, zegnij nogi w kolanach, a stopy połóż na podłodze. Następnie podnieś jedną nogę do góry i dosięgnij obiema rękami udo, aby poczuć rozciąganie z tyłu nogi. Utrzymaj pozycję przez 30 sekund, a następnie zmień stronę.
Ćwiczenie 2.
Połóż się na plecach, wykonując wydech przyciągnij lewą nogę w kierunku brzucha z kolejnym wdechem wyprostuj. Powtórz ruch na drugą stronę. Ćwiczenie wykonaj 10 razy na każdą nogę.
Ćwiczenie 3.
Przygotuj krzesło lub piłkę rehabilitacyjną, mały złożony w prostokąt koc i małą poduszeczkę. Ułóż się na plecach układając całe golenie na siedzisku krzesła, podłóż koc pod kręgosłup lędźwiowy a poduszkę pod głowę w celu zapobiegania odchylania brody ku górze. Pozostań w tej pozycji kilka minut. Proponowana tzw. pozycja krzesełkowa ma działanie przeciwbólowe przy napadach rwy kulszow
ej oraz dolegliwościach bólowych kręgosłupa lędźwiowego. Jeśli nie jesteś w fazie ostrej możesz unieść lekko biodra do góry odliczyć do 5 i powoli odłożyć kręgosłup na podłogę, powtórz ćwiczenie 8 – 10 razy.
Ćwiczenie 4.
Ćwiczenie wzmacnia mięśnie brzucha. Połóż się na plecach, dłonie ułożone w okolicy bioder, łokcie pod barkami, zegnij nogi w kolanach i biodrach, pomiędzy kolana włóż piłkę lub wałek. Zbliż kolana w kierunku klatki piersiowej zatrzymaj do 2 sekund i odstaw stopy na matę. Ćwiczenie powtórz 10 razy odpocznij i wykonaj drugą serię.
Ćwiczenie 5.
Połóż się na plecach, zegnij obie nogi w stawach kolanowych i biodrowych, stopy oparte na podłożu, teraz przyciągnij prawą nogę i oprzyj stopę na kolanie nogi lewej, chwyć się za udo nogi lewej i staraj się przyciągnąć nogi w kierunku klatki piersiowej. Ten sam ruch powtórz na drugą stronę zmieniając układ nóg. Ćwiczenia powtórz 5- 10 razy na stronę. Ćwiczenie polega na rozciągnięciu mięśni pośladkowych, szczególnie polecane w rwie kulszowej i zespołach korzeniowych kręgosłupa lędźwiowego.
UWAGA : ĆWICZENIE NIE WSKAZANE U PACJENTÓW PO PROTEZOPLASTYCE STAWU BIODROWEGO!!
Ćwiczenie 6.
Wykonaj pozycję klęku podpartego. Ustaw dłonie pod barkami a kolana pod biodrami, staraj się lekko podciągnąć mięśnie brzucha w celu lepszej stabilizacji kręgosłupa lędźwiowego. Następnie z uważnością wyprostuj jednocześnie lewe ramię i prawą nogę. Powtórz ruch na drugą stronę, kontroluj czy brzuch nie opadał w kierunku podłogi, wykonaj 5-8 powtórzeń na każdą stronę. Ćwiczenie doskonale wzmacnia mięśnie kręgosłupa i aktywuje czucie głębokie tzw. propiroceptywne.
Ćwiczenie 7.
Ćwiczenie to nazywa się "deską". Możesz wykonać ją na przedramionach jak na rysunku, na samej górze lub przejść na podpór na wyprostowanych ramionach. Podczas wykonywania pozycji zadbaj aby twoje biodra nie znajdowały się zbyt wysoko, masz czuć pracę mięśni brzucha, dociskaj przedramiona lub dłonie do podłoża. Trwaj w pozycji tyle ile dasz radę zachować prawidłowe napięcie wszystkich mięśni. Ćwiczenie wspaniale wzmacnia Twój cały gorset mięśniowy powierzchowny i głęboki.
Ćwiczenie 8.
Połóż się na plecach, zegnij lewą nogę w kolanie i biodrze i przenieś ją w prawo jak najbliżej podłogi i klatki piersiowej, chwyć prawą dłonią za kolano, dociśnij kolano do podłogi. Przenieś lewe ramię za głowę, zostań w pozycji 2-3 minuty starając się dociskać lekko kolano do podłoża. Pozycję powtórz na drugą stronę.
UWAGA: ĆWICZENIE NIE WSKAZANE U PACJENTÓW PO PROTEZOPLASTYCE STAWU BIODROWEGO!!