Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Badania Diagnostyczne

TO, CO NAS WYRÓŻNIA

To, co nas wyróżnia, to obecność lekarza w czasie wykonywania każdego badania.

Jest to ten sam specjalista radiolog, który później opisuje badanie danego Pacjenta. Lekarz prowadzący badanie na bieżąco śledzi uzyskiwane na monitorze obrazy anatomiczne – dzięki temu może zmodyfikować warunki badania, gdy zajdzie taka potrzeba, np.:

  • zdecydować o podaniu kontrastu lub zmianie fazy badania,
  • zlecić rozszerzenie zakresu badania o dodatkowy obszar ciała,
  • zmienić warunki badania lub grubość warstw.

Dzięki takiej strategii każde badanie wykonane w naszej pracowni osiąga swój cel diagnostyczny i nie ma potrzeby powtarzania wykonanej u nas tomografii.

Pracownia Endoskopii - Gastroskopia

Lokalizacja Pracowni:

Szpital w Poniatowej, ul. Fabryczna 18 (Oddział Chirurgiczny)

Rejestracja pacjentów: 81 458 21 58 (wew. 1)

 poniadziałek- piątek: 8:00 - 15:00

ul. Szpitalna 9, Opole Lubelskie (rejestracja Poradni Specjalistycznych)

Lekarze wykonujęcy badanie:

  • dr n. med. Piotr Barszczewski 
  • lek. Sławomir Miącz
  • lek. Piotr Nóżka

Gastroskopia - to badanie pozwalające lekarzowi na bezpośrednie oglądanie śluzówki żołądka, odźwiernika i dwunastnicy. Badanie przeprowadza się przy użyciu endoskopu, elastycznej rurki z torami wizyjnymi pozwalającymi na przedstawienie obrazu z wnętrza przewodu pokarmowego na kolorowym monitorze. Ważną zaletą endoskopu jest możliwość w toku jednego zabiegu ocenienia stanu śluzówki, jak i pobrania do dalszego badania niewielkiego wycinka tkanki budzącej podejrzenie zmian chorobowych.

Przygotowanie do badania - w dniu badania należy być na czczo, tzn. nie powinno się jeść, pić płynów i palić papierosów.

Samo badanie jest niebolesne i trwa kilka minut. Stosuje się miejscowe znieczulenie.

 

Pracownia Endoskopii - Kolonoskopia

Lokalizacja Pracowni:

Szpital w Poniatowej, ul. Fabryczna 18 (Oddział Chirurgiczny)

Rejestracja pacjentów: 81 458 21 58 (wew. 1)

 poniadziałek- piątek: 8:00 - 15:00

ul. Szpitalna 9, Opole Lubelskie (rejestracja Poradni Specjalistycznych)

Lekarze wykonujęcy badanie:

  • dr n. med. Piotr Barszczewski 
  • lek. Sławomir Miącz
  • lek. Piotr Nóżka

Kolonoskopia polega na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika i obejrzeniu całego jelita grubego. Do tego celu służy giętki instrument zwany kolonoskopem, długości 130 do 200 cm. Tory wizyjne znajdujące się we wzierniku pozwalają na przedstawienie obrazu z wnętrza przewodu pokarmowego w odpowiednim powiększeniu na kolorowym monitorze. Badanie ma na celu ocenę powierzchni błony śluzowej jelita grubego. Przy użyciu dodatkowych instrumentów istnieje możliwość pobrania wycinków śluzówki do badania histopatologicznego i wykonania zabiegów endoskopowych, które często umożliwiają pacjentowi uniknięcie operacji chirurgicznej. 

WAŻNE !!! Przygotowanie do badania:

  • na 5 dni przed planowaną kolonoskopią nie należy spożywać owoców pestkowych (np. winogron, pomidorów, kiwi, truskawek) oraz pestek siemienia lnianego i maku,
  • w dniu poprzedzającym badanie można zjeść lekkie śniadanie (bez mleka, surowych owoców i warzyw oraz napojów gazowanych) oraz wczesnym popołudniem (godz. 13.00 - 15.00) lekki półpłynny posiłek (np. zupa). Od tego czasu nie wolno spożywać żadnych pokarmów!
  • w dniu poprzedzającym badanie, 2 godziny po ostatnim posiłku (godz. 15.00 - 17.00), należy zacząć pić doustny środek przeczyszczający (w zależności od zaleceń lekarza - 3-4 l roztworu glikolu polietylenowego lub dwukrotnie 45 ml roztworu fosforanu sodowego uzupełnionego wypiciem każdorazowo minimum 750 ml wody),
  • normalną reakcją na lek powinny być wypróżnienia, pod koniec treścią płynną. Wypróżnienia prawie czystą wodą oznaczają dobre przygotowanie do badania.



 

Pracownia Ultrasonograficzna (USG)

Lokalizacja:

Szpital w Poniatowej, ul. Fabryczna 18

Rejestracja pacjentów:  81 458 21 03

poniedziałek - piątek: 8:00 - 18:00

Kierownik Pracowni:

  •  lek. Tomasz Karpiński 

Koordynator:

  • mgr Ewa Dziurda - Józefowska, Inspektor Ochrony Radiologicznej 

Lekarze udzielający świadczeń w pracowni: 

  • lek. Tomasz Karpiński 
  • lek. Karol Andrzejczak
  • lek. Michał Napora

WAŻNE !!! Przygotowanie do badań USG

USG jamy brzusznej:
Pacjent musi być na czczo tzn. nie może min. 6 godzin przed badaniem jeść, pić i palić aż do momentu wykonania badania. Można przyjąć leki doustne popijając niewielką ilością niegazowanej i niesłodzonej wody.

USG narządów miednicy małej tj.:
- pęcherza moczowego,
- gruczołu krokowego
należy wypić 0,5 - 1 litra niegazowanej wody i zgłosić się z pełnym pęcherzem moczowym tj. przy odczuwaniu parcia na pęcherz moczowy.

Pozostałe badania USG tj.:
- usg tarczycy,
- usg piersi,
- usg jąder,
- układu tętniczego oraz żylnego kończyn dolnych i górnych ,
- tętnic szyjnych i kręgowych.
nie wymagają przygotowania.

Pracownia Tomografii Komputerowej (CT)

Lokalizacja:

Szpital w Poniatowej, ul. Fabryczna 18

Rejestracja pacjentów:  81 458 21 03

poniedziałek - piątek: 8.00 - 18.00

Kierownik Pracowni:

  •  lek. Tomasz Karpiński

Koordynator:

  • mgr Ewa Dziurda - Józefowska, Inspektor Ochrony Radiologicznej 

WAŻNE !!! Przygotowanie do badania CT

Ostatni posiłek należy spożyć co najmniej 6 godzin przed badaniem TK. Pacjent przed badaniem TK z kontrastem powinien być prawidłowo nawodniony, w tym celu należy wypić 1.5-2 I niegazowanej wody do 3 godzin przed badaniem. W przypadku badań TK w sedacji należy pozostać na czczo (również bez przyjmowania płynów) co najmniej 6 godzin przed badaniem. Jeśli pacjent przyjmuje na stałe leki, w dniu badania powinien przyjąć je zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Pacjent ma prawo nie wyrazić zgody na podanie środka kontrastowego, jednak w takich przypadkach wartość diagnostyczna badania może być znacznie ograniczona.

Badanie tomografii komputerowej (TK) polega na uzyskiwaniu obrazów struktur ciała za pomoc promieniowania rentgenowskiego (promieniowania X), które jest promieniowaniem jonizującym. Podstawowym przeciwwskazaniem do badania TK jest ciąża. Ze względu na wskazania medyczne w niektórych badaniach wymagane jest dożylne podanie kontrastu ( tzw. jodowych środków cieniujących).

Ponieważ środki kontrastowe zawierają jod, do badania TK z ich podaniem konieczne jest oznaczenie poziomu hormonu TSH w celu sprawdzenia wydolności tarczycy. W niektórych przypadkach wymagana jest dodatkowo konsultacja endokrynologa o braku przeciwwskazań do podania jodowego środka kontrastowego.

Jodowe środki cieniujące są wydalane przez nerki w drodze filtracji kłębuszkowej, dlatego też pacjenci proszeni są przed wykonaniem badania Tomografii Komputerowej o sprawdzenie czynności nerek. W tym celu wykonuje się badania kreatyniny, mocznika i eGFR. Za aktualne uznaje się badanie wykonane od 1-10 dni przed badaniem tomografem.

Każdorazowo decyzję o podaniu środka kontrastowego podejmuje lekarz radiolog nadzorujący badanie, w oparciu o wskazania diagnostyczne, przeszłość chorobową pacjenta(przebieg choroby pacjenta), oraz wyniki badań laboratoryjnych (w tym kreatyniny).

Pacjenci z rozpoznanymi i leczonymi chorobami nerek mogą być badani w TK z podaniem jodowego środka kontrastowego, jednak każdorazowo decyzja jest podejmowana przez lekarza radiologa nadzorującego badanie w stosunku do danego pacjenta, w oparciu o jego stan zdrowia, wskazania diagnostyczne i wyniki badań laboratoryjnych, m.in. poziomu kreatyniny (i GFR —współczynnik przesączania kłębuszkowego). W niektórych przypadkach wymagana jest dodatkowo konsultacja nefrologa, sporadycznie ze względu na przesłanki medyczne radiolog może zdecydować o braku możliwości podania jodowego środka cieniującego i wykonaniu badania TK bez wzmocnienia kontrastowego, o fakcie tym każdorazowo jest informowany pacjent.

Pacjenci chorujący na cukrzycę leczeni Metforminą: z prawidłowymi parametrami nerkowymi (kreatynina < 1, e-GFR >60) nie ma wskazań do odstawiania Metforminy, z nieprawidłowymi parametrami nerkowymi (kreatynina > 1, e-GFR <60 powinni odstawić Metforminę na 48H przed i 48h po badaniu TK z dożylnym podaniem jodowego środka kontrastowego, w tym czasie pacjent jest zobowiązany do samokontroli poziomu glukozy we krwi i w razie stwierdzenia istotnej nieprawidłowości niezwłocznego skontaktowania się ze swoim lekarzem kierującym lub najbliższym szpitalem (SOR). Odstawienie Metforminy na czas badania powinno być uzgodnione z lekarzem prowadzącym leczenie cukrzycy.

 

Pracownia Radiologiczna (RTG)

Lokalizacja:

Szpital w Poniatowej, ul. Fabryczna 18

Rejestracja pacjentów:  81 458 21 03

poniedziałek - piątek: 8.00 - 18.00,

Kierownik Pracowni:

  •  lek. Tomasz Karpiński

Koordynator:

  • mgr Ewa Dziurda - Józefowska, Inspektor Ochrony Radiologicznej 

Zdjęcie RTG klatki piersiowej

Standardowe zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej w projekcji tylno-przedniej (PA, przeglądowe) umożliwia ocenę narządów leżących powyżej przepony (serce, płuca, przepona). Na radiogramie widoczne są również struktury kostne klatki piersiowej (żebra, kręgosłup, łopatki, obojczyki). Radiogram służy także ocenie żeber, śródpiersia (wielkość, kształt serca i dużych naczyń krwionośnych) i miąższu płucnego. W razie potrzeby badanie może być uzupełnione zdjęciem bocznym.

Wskazania: Wszelkie schorzenia, urazy, zaburzenia rozwojowe narządów klatki piersiowej, badania okresowe.

Przygotowania do badania: Badanie nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania (pożądane jest zastosowanie zasad higieny). W razie potrzeby badanie może być powtarzane wielokrotnie. Wykonywane jest u chorych w każdym wieku.

Przebieg badania:  prześwietlenie określonej okolicy anatomiczne. Standardowe zdjęcie rentgenowskie wykonywane jest w pozycji stojącej, pacjent rozebrany jest do połowy (górna połowa ciała). Zdjęcie wykonuje się po nabraniu pełnego wdechu i zatrzymaniu oddychania (na bezdechu) z ramionami uniesionymi tak, aby maksymalnie "odsłonić" narządy klatki piersiowej, przednia powierzchnia klatki piersiowej powinna swobodnie przylegać do kasety rentgenowskiej. Czas pojedynczego napromieniowanie trwa zwykle nie dłużej niż kilkaset milisekund. Przy zdjęciach w pozycjach bocznych lub skośnych pacjent stronę chorą powinien mieć skierowaną ku kasecie, a ramiona i brodę uniesioną. U pacjentów ciężko chorych (leżących) zdjęcia klatki piersiowej wykonuje się w pozycji leżącej lub siedzącej.

Przeciwwskazania do badania: ciąża, należy unikać wykonywania badania u kobiet w 11 połowie cyklu miesiączkowego, u których zaistniała możliwość zapłodnienia.

Zdjęcia RTG kości i stawów

Wskazania do badania: pomocne w poszukiwaniu zmian pourazowych, zwyrodnieniowych, wad rozwojowych, zmian o charakterze rozrostowym (nowtorowym).

Przygotowanie do badania: bez przygotowania.

Przeciwwskazania do badania: ciąża.

Zdjęcia kręgosłupa

Badanie RTG kręgosłupa może dotyczyć trzech odcinków kręgosłupa: szyjnego, piersiowego i lędzwiowego. Badanie przeprowadza się w pozycji leżącej albo stojącej. RTG kręgosłupa pozwala bezpośrednio ocenić elementy kostne, pośrednio krążki międzykręgowe i wydolność aparatu więzadłowego. Dzięki temu możliwa jest ocena otworów międzykręgowych w odcinku szyjnym i bliższe części łuku kręgowego oraz wyrostki stawowe w odcinku lędzwiowym.

Zdjęcia kręgosłupa szyjnego, piersiowego

Wskazania do badania: wykrywanie wad postawy, zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, zmian pourazowych, zmian rozrostowych (nowotworowych).

Przygotowanie do badania: bez przygotowania.

Przeciwwskazania do badania: ciąża

Zdjęcie kręgosłupa lędźwiowego

Wskazania do badania: uwidacznia zmiany zwyrodnieniowe, dyskopatię, zmiany pourazowe oraz rozrostowe (nowotworowe).

Przygotowanie do badania: w przeddzień badania obowiązuje dieta lekkostrawna (nie należy spożywać pokarmów wzdymających - warzyw, owoców, mięsa, wędlin), w dniu badania należy być na czczo, można przyjąć leki, pożądane zastosowanie zasad higieny.

Przeciwwskazania do badania: ciąża.

Zdjęcie miednicy

Wskazania do badania: wykonywane między innymi w celu oceny stawów biodrowych, stawów krzyżowo-biodrowych, zmian zwyrodnieniowych, pourazowych, rozrostowych (nowotworowych) oraz wad wrodzonych.

Przygotowanie do badania: nie wymaga przygotowania, wskazane przyniesienie zdjęć poprzednich do porównania.

Przeciwwskazania do badania: ciąża.

Zdjęcie czaszki

Wskazania do badania: wykonywane między innymi w celu oceny zmian pourazowych, wad wrodzonych, zmian rozrostowych (nowotworowych).

Przygotowanie do badania: nie wymaga przygotowania

Przeciwwskazania do badania: ciąża.

Zdjęcie zatok

Wskazania do badania: badanie wykonuje w celu oceny powietrzności zatok obocznych nosa (zatoki czołowe, szczękowe, klinowe oraz komórki sitowe), które może być zmniejszone w przebiegu infekcji górnych dróg oddechowych i katarze, przy przewlekłych bólach głowy oraz dla oceny zmian pourazowych twarzoczaszki.

Przygotowanie do badania: nie wymaga przygotowania

Przeciwwskazania do badania: ciąża.

Zdjęcie przeglądowe jamy brzusznej

Wskazania do badania: zdjęcie w pozycji leżącej- uwidocznienie obecności cieniujących złogów w drogach moczowych i żółciowych, cieni połkniętych przypadkowo lub umyślnie ciał obcych,

Przebieg badania: zdjęcie w pozycji stojącej- ocena niedrożności i perforacji przewodu pokarmowego.

Przygotowanie do badania: w przeddzień badania obowiązuje dieta lekkostrawna (nie należy spożywać pokarmów wzdymających - warzyw, owoców, mięsa, wędlin), w dniu badania należy być na czczo, można przyjąć leki, pożądane zastosowanie zasad higieny. Badanie ze wskazań nagłych można wykonać bez żadnego przygotowania i poza USG brzucha i rtg klatki piersiowej jest najczęstszym badaniem wykonywanym podczas dyżurów w szpitalach.